Európsky súd pre ľudské práva zavádza novú prax

Autor: Monika Onderková | 21.6.2017 o 9:34 | Karma článku: 1,94 | Prečítané:  122x

Pomoc pre advokátov a sťažovateľov je na ceste v podobe odbornejšieho výkladu zo strany samosudcov na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP)

V Bratislave, 20.06.2017 – V tlačovej správe Ministerstvo spravodlivosti uvádza, že Európsky súd pre ľudské práva zavádza novú prax v systéme podrobnejšieho odôvodňovania rozhodnutí samosudcov.

Ešte v roku 2015 zástupkyňa vlády SR pred ESĽP JUDr. Marica Pirošíková ako vedúca delegácie SR vo svojom prejave na konferencií o reforme ESĽP v Bruseli vyzdvihla významný prínos systému Európskeho dohovoru o ľudských právach v Európe a ocenila snahy ESĽP v oblasti zníženia počtu nevybavených zjavne neprijateľných sťažností. Zdôraznila však, že rýchlosť konania nemôže ísť na úkor riadneho výkonu spravodlivosti a ocenila preto snahu ESĽP v blízkej budúcnosti uvádzať stručné odôvodnenie rozhodnutí samosudcu.

Doterajšia prax bola taká, že sťažnosti, ktoré nespĺňali podmienky prijateľnosti, samosudcovia v Štrasburgu zamietnutia neodôvodňovali a sťažovateľom bolo doručené iba oznámenie bez akéhokoľvek vysvetlenia. Keďže v Štrasburgu neexistuje žiadna infolinka  a pracovníci na maili neodpovedajú nebolo na koho svoje otázky adresovať.

Ako je uvedené v tlačovej správe, od júna 2017 preto ESĽP zmení spôsob, ktorým samosudca rozhoduje. Namiesto listu oznamujúceho rozhodnutie bude sťažovateľom doručované rozhodnutie ESĽP a podpísané samosudcom, ktorý rozhodol, pričom k rozhodnutiu bude priložený list v národnom jazyku sťažovateľa. Takéto rozhodnutie bude v mnohých prípadoch obsahovať odkaz na osobitné dôvody neprijateľnosti.

Do budúcna by rozhodnutia o neprijateľnosti mali dostať „ľudskejšiu“ a „zrozumiteľnejšiu“ tvár a zároveň ako ľudia, ktorí majú pocit, že ich práva na vnútroštátnej úrovni boli porušené, tak aj samotní advokáti, dostanú relevantnú odpoveď a budú vedieť kde v sťažnosti pochybili a budú môcť svoje podanie prípadne, po odstránení formálnych nedostatkov, zopakovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?