Európsky súd pre ľudské práva zavádza novú prax

Autor: Monika Onderková | 21.6.2017 o 9:34 | Karma článku: 1,91 | Prečítané:  180x

Pomoc pre advokátov a sťažovateľov je na ceste v podobe odbornejšieho výkladu zo strany samosudcov na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP)

V Bratislave, 20.06.2017 – V tlačovej správe Ministerstvo spravodlivosti uvádza, že Európsky súd pre ľudské práva zavádza novú prax v systéme podrobnejšieho odôvodňovania rozhodnutí samosudcov.

Ešte v roku 2015 zástupkyňa vlády SR pred ESĽP JUDr. Marica Pirošíková ako vedúca delegácie SR vo svojom prejave na konferencií o reforme ESĽP v Bruseli vyzdvihla významný prínos systému Európskeho dohovoru o ľudských právach v Európe a ocenila snahy ESĽP v oblasti zníženia počtu nevybavených zjavne neprijateľných sťažností. Zdôraznila však, že rýchlosť konania nemôže ísť na úkor riadneho výkonu spravodlivosti a ocenila preto snahu ESĽP v blízkej budúcnosti uvádzať stručné odôvodnenie rozhodnutí samosudcu.

Doterajšia prax bola taká, že sťažnosti, ktoré nespĺňali podmienky prijateľnosti, samosudcovia v Štrasburgu zamietnutia neodôvodňovali a sťažovateľom bolo doručené iba oznámenie bez akéhokoľvek vysvetlenia. Keďže v Štrasburgu neexistuje žiadna infolinka  a pracovníci na maili neodpovedajú nebolo na koho svoje otázky adresovať.

Ako je uvedené v tlačovej správe, od júna 2017 preto ESĽP zmení spôsob, ktorým samosudca rozhoduje. Namiesto listu oznamujúceho rozhodnutie bude sťažovateľom doručované rozhodnutie ESĽP a podpísané samosudcom, ktorý rozhodol, pričom k rozhodnutiu bude priložený list v národnom jazyku sťažovateľa. Takéto rozhodnutie bude v mnohých prípadoch obsahovať odkaz na osobitné dôvody neprijateľnosti.

Do budúcna by rozhodnutia o neprijateľnosti mali dostať „ľudskejšiu“ a „zrozumiteľnejšiu“ tvár a zároveň ako ľudia, ktorí majú pocit, že ich práva na vnútroštátnej úrovni boli porušené, tak aj samotní advokáti, dostanú relevantnú odpoveď a budú vedieť kde v sťažnosti pochybili a budú môcť svoje podanie prípadne, po odstránení formálnych nedostatkov, zopakovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

ŠPORT

Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile

Opäť zvýšil náskok v bodovacej súťaži.


Už ste čítali?